Ako sa starať o okná a protihmyzové sieťky pred zimou?

Upratovanie pred zimou. Ako sa starať o okná?

Leto sa nám skončilo a prišla jeseň. S ňou sa nám tiež budú skracovať dni a slnečných lúčov počas dňa bude čoraz menej. Mnohí z nás asi rozmýšľajú, kedy sa pustiť do väčšieho upratovania domácnosti. V prípade rodinných domov alebo bytov s terasami je potrebné plánovať, pretože umývanie vonkajších žalúzií alebo okien v búrke by nemalo význam. Tiež je potrebné odsledovať predpoveď počasia, aby sme zbytočne nevetrali domácnosť, keď sa bude kúriť. Samozrejme nechceme rozoberať všetky aspekty upratovania, ale chceme sa zamerať na okná a ich doplnky, ktoré sú často aj výsledkom čistoty domácnosti, najmä preto, že okná sú vidieť z ulice.

 

Ako sa správne starať o okná ?

 

Ako sme spomenuli vyššie, čisté okná sú výsledkom poriadku a ukazujú okoliu, že v domácnosti je čisto a poriadok. Toto tvrdenie však netreba brať úplne vážne a myslieť si, že keď si umyjeme okná, tak domácnosť bude čistá. Samozrejme nejedná sa len o estetickú časť, ale aj funkčnú. Ak sme investovali do moderných plastových alebo drevených okien je potrebné im venovať aj určitú pozornosť. Výsledkom budú čisté a funkčné okná.

Správne umytie okien.

 

Postup starostlivosti o okná:

 

  1. Prvým krokom ako dôkladne umyť okná a pripraviť ich na zimu je zloženie okenných doplnkov ako sú sieťky proti hmyzu, vytiahnutie vonkajších alebo vnútorných žalúzií. Zloženie záclon, ktoré by sme mohli roztrhnúť pri umývaní.

 

  1. Teraz bude dôležité umyť okná aj okenné rámy vodou so saponátom. Tu si treba dať pozor aké čistiace prostriedky použijeme. Na sklo a okenné rámy by sa mali použiť buď bežné saponáty alebo špeciálne prípravky na čistenie plastových alebo drevených rámov. Ak nájdeme na skle zapečené nečistoty, ktoré sa z vonkajšieho prostredia dostali na okno a následne zapiekli počas letných dní, tak môžeme použiť silnejšie rozpúšťadlá ako je acetón alebo čpavok. Pozor však pri silnejších prostriedkoch, aby sa nedostali do kontaktu s tesneniami, ktoré by sa mohli poškodiť.

 

  1. Po odstránení hrubej špiny z okien a skiel nasleduje umytie skiel na čisto. Tu sa názory rôznia ako správne dočistiť sklá, aby sa leskli a nemali šmuhy. Niekto používa handričku, niekto papierové utierky, klasické noviny, ale aj rôzne gumové stierky. Je na každom s vás aký systém vyleštenia okna sa u vás osvedčil avšak aj tu treba dbať na opatrnosť a nevoliť príliš tvrdé stierky alebo utierky s drsným povrchom, ktoré by mohli sklo poškriabať.

 

  1. Následne po vyleštení skiel je dobré rám a parapetné dosky utrieť do sucha. Týmto by mala byť estetická stránka okien splnená, ale netreba zabúdať ani na ich funkčnosť. Veď predsa nechceme mať okná a dvere len na okrasu, ale chceme, aby sa spoľahlivo otvárali, vyklápali, dali sa bez problémov zatvoriť a nezasekávali sa.

 

Ako postupovať pri funkčnej starostlivosti o vaše okná a dvere si napíšeme v ďalšom článku, ktorý bude venovaný práve správnej funkčnosti. Na záver: vieme, že umývanie okien a všeobecne veľké upratovanie nepatrí medzí obľúbené ľudské činnosti, tak si k tomu pustite aspoň obľúbenú hudbu, aby vám to rýchlo ubehlo :)

Jedna myšlienka na “Upratovanie pred zimou. Ako sa starať o okná?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>