Ako sa starať o plastové okná?

Ako sa starať o plastové okná?

V predchádzajúcom článku sme písali článok o tom ako sa starať o naše okná. Článok bol zameraný na estetickú čistotu, ktorá je samozrejme tiež dôležitá, ale v dnešnom článku sa zameriame na funkčnú údržbu plastových okien. K umývaniu okien a dverí dochádza zvyčajne 1-2 krát ročne, a práve pri upratovaní by malo dôjsť k ošetreniu funkčnosti okien a dverí. Pri bežných podmienkach nie je potrebné sa viac starať o okná a dvere. Správnou údržbou nám okná vydržia fungovať mnoho rokov.

Údržba plastových okien

Počas roka sa na našich oknách vystriedajú rôzne vonkajšie podmienky ako je slnečné žiarenie, mráz, dážď alebo vietor. Všetky tieto podmienky majú vplyv na stav okien a dverí. Keďže sa chceme vo vnútri cítiť v bezpečí a chceme, aby okná plnili svoju funkciu musíme sa o ne starať. Údržba plastových okien nám nezaberie veľa úsilia ani času.

Správna funkčnosť okna alebo dverí:

  • Kovanie musí fungovať hladko a správne. Nemalo by zadrhávať, ani by sa nemali o seba jednotlivé časti zachytávať. Často sa stáva, že usadené nečistoty spôsobujú škrípanie pohyblivých častí. Dôležité je kovanie udržiavať čisté a v prípade potreby je ho potrebné namazať.
  • Tesnenie by malo byť dostatočne pružne a malo by priliehať k okennému rámu, tak aby dokonale tesnilo okno alebo dvere. Tesnenie by nemalo byť suché a popraskané.
  • Sklo by malo byť čisté a nemali by v ňom vznikať vzduchové bubliny. Ak by ste mali takéto podozrenie, určite ide o poškodenie skla kedy je dôležité volať výrobcu.

Údržba plastových okien a žaluzií.

Dôležité je skontrolovať kovanie a tesnenie okien. Keďže pri zmenách teplôt dochádza k práci plastového rámu a v kombinácii s častým používaním dochádza k ovisnutiu okenného alebo dverového krídla. Pri kontrole kovania je potrebné skontrolovať, či otváranie a zatváranie funguje správne a nikde sa nezachytáva. Ak je niečo uvoľnené je potrebné to dotiahnuť. Taktiež častým problémom je povolená kľučka. Zvyčajne sa okná alebo dvere dajú v prípade potreby nastavovať na pántoch. Tesnenie je často vystavené náročným podmienkam, a preto je potrebné ho po vyčistení natrieť špeciálnymi prípravkami na to určenými. Tesnenie tak nebude strácať svoju pružnosť a lepšie bude tesniť.

Zabúdať by sme nemali ani na odvodňovacie kanáliky, ktoré sa nachádzajú na vonkajšej strane spodku okna. Slúžia na odvod vody, ktorá môže vzniknúť kondenzáciou pri prechode teplôt. Z času na čas je potrebné skontrolovať, či nie sú tieto kanáliky upchaté prachom a nečistotami.

Upozornenie na záver ako predchádzať roseniu okien

Počas zimného obdobia sa často stáva, že menej vetráme. Výsledkom čoho je rosenie okien a vznik plesní. Pleseň je pre naše okná nežiadúca a vzniká najčastejšie v priestoroch, kde zvýšená vlhkosť ako sú kuchyne, kúpeľne alebo práčovne. Predchádzať tomu dokážeme častejším a krátkodobým vetraním. Vyhnúť sa treba počas zimného obdobia dlhému vetraniu vo vyklopenej polohe. Najlepšie vyvetráme ak otvoríme na krátku chvíľu (5 minút) protiľahlé okná v dome, či v byte.  V prípade, že máte na oknách žalúzie a cez noc sa vám okná orosia, tak je vhodné žalúzie mať povytiahnuté do výšky rosenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>