Poškodené žalúzie? Oprava a servis žalúzií v Žiari nad Hronom

Servis a oprava žalúzií

V tomto článku popíšeme aké sú najčastejšie poškodenia žalúzií, s ktorými sa v praxi stretávame a čo ich spôsobuje. Jednotlivé poškodenia žalúzií popíšeme a uvedieme kedy je jednoduchšie žalúziu opraviť a kedy vymeniť za novú.

V prvom rade je potrebné uviesť, aby ste pri výbere žalúzií nebrali ohľad iba na cenu, ale aj na kvalitu produktu. Cena žalúzií sa odzrkadľuje na kvalite komponentov, ale aj na prípadnom servise. Ak sú žalúzie nekvalitné, problémy sa môžu začať oveľa skôr ak v prípade kvalitných výrobkov.

Na životnosť jednotlivých komponentov má obrovský vplyv ich umiestnenie a to, či ich máte na slnečnej strane domácnosti alebo na strane, kde nie sú žalúzie vystavené celodennému slnku. Keďže väčšina komponentov je z plastu či tenkej látky, tým že na tieto časti svieti slnko nepretržite cez slnečné letné dni stávajú sa krehkými.

Aké sú dôvody poškodených žalúzií ?

Medzi najčastejšie problémy, ku ktorým nás zákazníci volajú je pretrhnutý silón, potrhaný rebrík, roztrhnutá retiazka, pokrčené lamely či problém s navíjaním žalúzie. Niekedy môže dopomôcť skrátenej životnosti žalúzii aj domáci miláčik.

Opravíme vaše poškodené žalúzie.

Pretrhnutý silón

Pretrhnutý silón patrí medzi najčastejšie problémy. Silón je z tenkého plastu, ktorý má hrúbku asi 1mm, a preto ak naň svieti slnko celé dni tak jeho životnosť sa znižuje. V takomto prípade je životnosť možno 3-4 roky v závislosti od kvality. Pri kvalitných žalúziách to môže byť až 8-10 rokov. S týmto problémom sa často spája aj zlomený plastový kolík, ktorý drží silón v spodnej lište.

Oprava pretrhnutého silónu je trošku zložitejšia. V tomto prípade treba dať žalúziu celú dole a starý silón vytiahnuť. Následne nový silón nasunúť do lamiel a preventívne dať nové aj kolíky, ktoré zvyčajne treba meniť tiež Založiť žalúziu späť na okno, zatlačiť kolíky a došponovať silóny. Oprava trvá cca 10-15 minút.

Potrhaný rebrík

Rebrík slúži na to aby lamely boli rovnomerne od seba rozložené a dali sa súčasne preklápať. Pri tomto poškodení nie je možná oprava a výhodnejšie je vymeniť celú žalúziu za novú. Poškodenie rebríka žalúzie je menej časté, ale môže sa vyskytnúť v domácnostiach, kde sú menšie deti alebo v školách.

Roztrhnutá retiazka

Retiazka slúži na preklápanie a vyťahovanie či spúšťanie žalúzie. Niektoré žalúzie môžu mať namiesto retiazky aj plastové paličky. Pri paličkách je možná jednoduchá výmena. Retiazka je väčšinou zložená z plastových guličiek, tenkej šnúrky a plastovej spojky. Životnosť retiazky závisí od toho, či ju máte na slnečnej strane alebo nie. Zriedka kedy sa stane, že sa retiazka roztrhne. Skôr sa rozsype plastová spojka, ktorá sa dá veľmi jednoducho vymeniť. V prípade roztrhnutej retiazky je oprava zložitejšia. Je nutné zložiť žalúziu, vytiahnuť plastový držiačik na strane retiazky, vybrať ozubené koliesko, na ktorom je retiazka navlečená a navliecť novú retiazku. Dajte si pozor, aby bola retiazka rovnako navlečená ako tá predošlá. Založte žalúziu späť a vyskúšajte či žalúzia funguje správne. Jednoduchší spôsob je v mieste pretrhnutia retiazky pridať spojku. Nesmie to byť v mieste, kde retiazka prechádza cez ozubené koliesko.

Pokrčené lamely

Lamely patria medzi obľúbené hračky detí, ktoré ich radi strihajú nožničkami. Pokrčiť lamelu je možné aj pri umývaní okien alebo pri páde nejakého predmetu na lamely. Lamely sú vyrobené z tenkého hliníkového plechu, ktoré sa nedajú vyrovnať do pôvodného stavu. Vymeniť lamelu nie je možné, a preto sa najčastejšie odporúča výmena za novú. Náklady na výmenu lamely sa rovnajú cene novej žalúzie.

Žalúzia sa ťažko navíja

V tomto prípade je problém v mechanizme, ktorý sa nachádza ukrytý v nosníku. Je potrebné žalúziu zložiť z okna, mechanizmus povysávať alebo vyfúkať tlakom vzduchu a nastriekať silikónovým olejom. Stáva sa to najmä pri rekonštrukciách, kedy sa do mechanizmu dostane prach a iné nečistoty. Vtedy sa odporúča žalúziu zakryť a poriadne utesniť. Jej čistenie býva dosť náročné.

Žalúzia sa vôbec nenavíja

Tak ako v predošlom prípade treba žalúziu zložiť s okna, skontrolovať mechanizmus navíjania, či nie sú rozstrapkané šnúrky navíjania alebo vyskočený hriadeľ. Ak sú roztrhnuté alebo rozstrapkané šnúrky oprava nie je možná. Ak je vyskočený hriadeľ treba ho len naspäť zacvaknúť a nastriekať mechanizmus silikónovým olejom. Potom by žalúzia mala fungovať správne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>